דף הבית

 
 
 
 
דיני מסחר
 
 
מאמר בנושא דיני ירושה

דיני ירושה – שאלות ותשובות כאשר עוסקים בסוגיה כמו דיני ירושה, נדרשת לא אחת התערבות של עורך דין. ירושה עלולה לגרור סכסוך פנים משפחתי,


פורסם: 1/24/2017

מאמר זה שייך לקטגוריית דיני ירושה

דיני ירושה – שאלות ותשובות

כאשר עוסקים בסוגיה כמו דיני ירושה, נדרשת לא אחת התערבות של עורך דין. ירושה עלולה לגרור סכסוך פנים משפחתי, אותו ניתן לזהות כבר בשלבים מוקדמים עוד לפני שכותב הירושה הפקיד את כתביו אצל רשם הירושות. כך, למשל, אם כותב-צוואה מסוים כותב אותה בימים בהם הוא עוד אינו קשיש, וגם אם קשיש – רחוק מקץ חייו, ולאחר מכן מאשר אותה אצל נוטריון, הרי שזה צעד ישר, בטוח, שקוף, ובו כל אחד מהבנים, הבנות בני הדודים ובני הדודות יודעים בדיוק מה הם מקבלים ומה ניתן לצד השני, וזה כמובן פתוח למשא ומתן כל עוד כותב הצוואה חושב בראש צלול ויכול לשנות את הצוואה. הבעיה נוצרת כאשר כותב הצוואה הוא אבא או אמא, סב או סבתא, לאחים או נכדים מסוכסכים החושדים אחד בשני בקשור לכסף ולמסחר כבר בגילים צעירים. בדרך כלל חשד כזה הוא תולדה גם של תחרות בעבודה ובנושאים בהם מעורב כישרון אישי בין הניצים, אשר עלולה להתפתח לנטירת טינה אישית בין אותם קרובי המשפחה. במקרה כזה, אם אתה הוא אחד הצדדים, ואתה חושש ממהלכיו הערמומיים של מי שמולך עת תתממש הירושה הלא נודעת, מוטב כי תצטייד כבר מעכשיו בעורך דין דיני ירושה.
 
במידה ונקלעתי לסכסוך עם קרוב משפחה על ירושה של אב או סב משותפים, האם הוא יכול לטעון שמגיע לו יותר כסף ורכוש משום שהוא טיפל בו והקדיש לו יותר זמן בערוב ימיו?
 
באופן עקרוני, זהו טיעון משפטי שמועלה על ידי קרובי משפחה שכאלו בבתי משפט, ולמי שלא בקיא, כדאי אף להרחיב בנושא. אם כותב הצוואה כתב מראש שמגיע יותר רכוש לאותו קרוב משפחה, הקרוב המקופח יכול עדיין לערער על כך, אבל קשה יהיה לו להוציא זיכוי לטובתו באותו ערעור, בשל כך שהצוואה כבר גובתה בחתימת נוטריון. ברם, ישנם מצבים בהם המוריש לא מפרט בדיוק לאלו קרובים ילך הכסף או הרכוש, ולעתים הוא מסתפק בשורה כללית כמו "לנכדים" או "לילדים", ואז הנכד או הילד שהקדיש זמן רב יותר לאותו קרוב משפחה עלול לטעון זאת בבית המשפט. במקרה כזה, גם אם מעולם לא טיפלתם במוריש שלכם ולא הקדשתם לו מזמנכם, תוכלו לדרוש רכוש שווה לזה של קרוב המשפחה התובע מכמה מניעים: השפעה מוטה שלו על המוריש בשעתו החלשה, או ניצול תום הלב של יתר האחים או בני הדודים בהיעדר כוונה אמתית, שאינה תלויה בתמורה, להקדיש למוריש.
 
מתי ניתן לבטל צוואה שכתב המוריש?
כאשר היא נמסרה כצוואה בעל פה, ללא מסמך כתוב.
כאשר היא נמסרה ממיטת חוליו או במצב אחר בו הוא היה תשוש.
כאשר היא נמסרה ללא חתימת נוטריון.
 
על אף כי סוגי הצוואות הללו קיימות קל מאד לסתור אותן ולהראות שהן לא תקפות. לכן מי שבאמת רוצה שהצוואה שלו תמומש, טוב יעשה אם יתייעץ עם עורך דין דיני ירושה, וכן יחתים באפוסטיל נוטריון עליה.