דף הבית

 
 
 
 
דיני מסחר
 
 
דיני קניין רוחני

דיני קניין רוחני – מדריך מקוצר כאשר נושא הדיון המשפטי הקרוב אליכם הוא קניין רוחני, או כאשר יש סיכון שתהיו חלק בכזה דיון, מוטב להכיר ה


פורסם: 1/24/2017

מאמר זה שייך לקטגוריית דיני קניין רוחני

דיני קניין רוחני – מדריך מקוצר

כאשר נושא הדיון המשפטי הקרוב אליכם הוא קניין רוחני, או כאשר יש סיכון שתהיו חלק בכזה דיון, מוטב להכיר היטב דיני קניין רוחני, ולדעת כיצד להגן על עצמכם ועל הקניין שלכם, ולחילופין, במידה ונתבעתם, לדעת מתי התובע אכן צודק ותצטרכו לגבש קו הגנה מתון, לעומת מקרים בהם התובע מבצע הונאה, ואז יידרש כתב הגנה לוחמני יותר מולו. 
 
המצאתם מוצר, לחן או פטנט? אל תסתפקו בבניה ובפרסום – גבו את המאורע מבחינה משפטית
1. גיבוי לפטנט – צילום של עצמכם מציגים את הפטנט באמצעי מדיה קשיח ונייד כמו דיסק און קיי, תקליטור או קלטת וידאו, אותם יש לשלוח לעצמכם בדואר במעטפה סגורה. במקרה של גניבת קניין רוחני, ניתן יהיה להציג את הקלטת או ההחסן הנייד בבית המשפט, עם התאריך המוקדם אותו רשמתם.
2. גיבוי למוצר – זהה לחלוטין לגיבוי פטנט. יש להדגים בסרטון את הפעלת המוצר ולהדגיש שאתם הם אלו שהמציאו אותו.
3. גיבוי ללחן, ספר או מושא כתיב אחר – יש לשלוח לעצמכם עותק של הכתיבה שלכם, התווים שלכם או כל עותק כתוב אחר המעיד על היצירה. את המשלוח יש לבצע בדואר לכתובת של עצמכם, מבלי לפתוח את המעטפה. בתביעה מול גונבי זכויות יוצרים יש להציג לשופט מעטפה סגורה עם תאריך רשום.
 
נתבעתם על ידי אדם שטוען שהוא בעל הזכויות? כך תבדקו זאת מבלי להיגרר לבית משפט
 
1. זכויות יוצרים – דרשו לראות רשומה במקום רשמי כמו אתרים של סופרים, או אתרי רישום מוזיקאים כמו אקו"ם בהם נטען כי הקניין הרוחני שלהם. 
2. זכויות שידור – דרשו לראות הוכחה ממקור ראשון, כולל השמעת המקור הראשון בקולו, שהוא אישר רק לתובעים שלכם לשדא את מה שאתם שידרתם.
 
התנהגות במהלך הדיון על הקניין הרוחני
 
התובע הטוען לבעלות על הקניין – עליו להציג מקסימום ראיות לבעלות שיש לו ביד. מעטפה עם המוצר או הקניין שנשלחה סגורה בדואר, עירוב גורמים כאלו ואחרים שאישרו לו זכויות יוצרים או זכויות שידור, ורצוי לא להסתפק רק בתעודות מטעמם אלא גם להביא נציג מטעמם שיעיד בדיון.
הנתבע הטוען להיגררות מיותרת לדיון – עליו לדרוש הוכחה שמדובר בקניין של התובע, ועל עורך דינו לבקש מהשופט לדרוש מהאחרון הוכחות לקיומו של קניין פרטי, כמו למשל עדות ממקור ראשון מוסמך שאישר שזהו קניינו. למשל, עדות של מי שנתן זכויות שידור או אישר שמשהו מסוים הוא קניין רוחני של התובע.