דף הבית

 
 
 
 
דיני מסחר
 
 
דיני חוזים

דיני חוזים – כל מה שצריך לדעת עורך דין המתמחה בסוגיה כמו דיני חוזים נדרש לבצע מול לקוחותיו שתי פעולות יסוד. הראשונה, והנפוצה מבניהן,


פורסם: 1/24/2017

מאמר זה שייך לקטגוריית דיני חוזים

דיני חוזים – כל מה שצריך לדעת

עורך דין המתמחה בסוגיה כמו דיני חוזים נדרש לבצע מול לקוחותיו שתי פעולות יסוד. הראשונה, והנפוצה מבניהן, היא פשוט לנסח את החוזה, ולדאוג שהוא יהיה קביל מבחינה משפטית. השנייה, קשורה לתביעת מנסחי חוזים בשל חוזה לא תקני שהם ניסחו: מעסיקים, בעלי דירות להשכרה, וכד'. בתביעה הזו לא נדרש רק תיקון של החוזה, אלא גם מניעת פיטורין או סילוק מדירה של הישות התובעת, בשל אי תקינותו של החוזה.
 
ייעוץ למחבר החוזה: ניסוח חוזה תקני
 
בדיני חוזים, מסייע עורך הדין של מחבר החוזה לנסח חוזה תקני בכל תחום בו הוא מבקש לנסחו: עבודה, שכירות, חוזה ספקים, חוזה להתקשרות עם פרילאנסרים, וכד'. על עורך הדין לדאוג לחוזה חוקי ותקני, ולסייע ללקוחו אך ורק במסגרת מגבלות החוק הקיימות. על פי רוב, קיימים סעיפים קבועים בדיני חוזים, למשל בחוזה עבודה ישנם סעיפי קביעת שכר, שימוש בידע שנצבר במקום העבודה ועוד. בחוזי שכירות מחלק כותב החוזה את החובות והזכויות של המשכיר מול אלו של השוכר, כאשר בדרך כלל ניתן להכניס דיירים אחרים במקום השוכר – באישור המשכיר בלבד, ועל השוכר מוטלת חובת צביעת הדירה בתום החוזה, אם החליט לעזוב.
 
ייעוץ למי שהחוזה מופנה אליו: תביעת מנסח החוזה בחשד לאי תקינות
 
דיני חוזים אשר עוסקים בסוגיה זו באים לשאול האם החוזה עליו יתקיים משפט נחשב חוקי או בלתי חוקי. יצוין כי כאשר ישנו חוזה בין המחויבים אליו, לרוב מדובר בצד החזק, מנסח החוזה, מול צד חלש שהוא לרוב הצד הנזקק. לכן, רוב הסיכויים שאם תהיה תביעה מסוג כזה היא תגיע מן הצד החלש בשל עוולות בחוזה שנכתבו על ידי הצד החזק. לצד החלש, כאמור, לא קל להגיע לעמדה של תביעת החזק שמולו, משום שעקרונית אנו מדינת שוק חופשי, ולחזק יש אפשרות לנשל את החלש מזכויותיו במקום עבודתו, מדירתו או מכל קניין שנמצא בבעלותו. יחד עם זאת, בית המשפט יכול להנחית על החזק את שמירת הנתבע כאיש קשר לצדו בכפייה במידה ויתממש כזה איום כלפיו. על פי רוב, תביעות במסגרת דיני חוזים יוגשו בתום תקופת השכירות או התעסוקה בשל חוסר רצונו של החלש להיגרר לעימותים מכוערים מסוג כזה. התביעה הכי נפוצה בעניין זה היא במידה והחזק בחר להשתמש בחוזה גם לאחר שהחלש התנתק משירותיו: תבע אותו על מציאת מקום עבודה אחר באותו תחום, בניגוד לכתוב בחוזה, או הפקיד את כספי הפיקדון בטענה לנזק בדירה. אז, נשאלת השאלה המשפטית האם מה שעשה העובד או השוכר לשעבר מוגדר "שבירת חוקי התחרות" או "הריסת הדירה", ועל כך פוסק השופט בדיון.
 
נשיץ ברנדס - רק באתר BDI תוכלו לקבל המלצות ודירוגים לעורכי דין העוסקים בתחום דיני חוזים ועוד.