דף הבית

 
 
 
 
דיני מסחר
 
 
דיני חברות – כל המידע

דיני חברות – כל המידע התחום הקרוי במחוזותינו 'דיני חברות' הוא אחד מהמורכבים בעולם המשפט. רמת מורכבותו נוסקת לכאלו גבהים, עד כי קשה אפ


פורסם: 1/24/2017

מאמר זה שייך לקטגוריית דיני חברות

דיני חברות – כל המידע

התחום הקרוי במחוזותינו "דיני חברות" הוא אחד מהמורכבים בעולם המשפט. רמת מורכבותו נוסקת לכאלו גבהים, עד כי קשה אפילו לעקוב אחר פסיקות קודמות: חלק מהפסיקות בהן נטען אותו מבנה טיעון בדיוק מדברות על הכרעה הפוכה מחלקן האחר, שהוא כאמור זהה לחלוטין במבנה טיעוניהם של עורכי הדין משני צדי המתרס. בגדול, יש 3 צדדים המעורבים בתביעות הדדיות בדיני חברות:
הבעלים – מייסד החברה בע"מ. הוא יכול להיות בעלים של חברה רגילה ואנונימית, או של חברה שהונפקה בבורסה, ואז הוא חשוף גם לתביעות של אזרחים פשוטים אשר קנו חלק ממניותיו. מיותר לציין כי הבעלים הוא בהגדרה בעל המניות הרבות ביותר בחברה, משום שבלי מניות-רובניות אין בעלות. כאשר יש כמה בעלים, על פי
חוק חובה לגבש גוף שנקרא דירקטוריון אשר מכנס ישיבות על עתיד החברה.
 
נושא משרה – אדם שאינו מחזיק בבעלות על החברה, אך הבעלים החליט כי מדובר בבעל תפקיד, והתפקיד הוענק לו ממנו ישירות. לדוגמה: מנכ"ל החברה, סמנכ"ל החברה ומנהל התפעול של החברה.
בעלי מניות זוטרים – אנשים שלמדו והתמקצעו בסחר במניות, ובידיהם אחוזים בודדים של מניות החברה של הבעלים אשר הונפקה בבורסה (חברה לא מונפקת אינה מעמידה את מניותיה לרכישה).
 
משפט המנוהל על ידי שופט המתמחה בדיני חברות הוא למעשה משחק כוחות בין שלושת הצדדים
 
משולש הכוחות עובד כדלקמן: 
 
1. בחברה לא מונפקת – הבעלים (או הדירקטוריון, אם יש כמה בעלים) יכול לתבוע את נושאי המשרה שלו על ניהול כושל של החברה. נושאי המשרה יכולים לתבוע את הבעלים על אי אישור החלטות פיננסיות, אשר הוא, כאי-אישור, פגע ביכולתם לנהל את החברה.
2. בחברה מונפקת – הבעלים (או הדירקטוריון) יכול לתבוע את נושאי המשרה שלו על ניהול כושר של החברה. בדרך כלל זה יקרה לאחר שמחזיקי המניות תבעו אותו על ירידת ערך, אבל נושאי המשרה יכולים, כמו כל אזרח אחר, לגלות מסחר לא הוגן שנעשה במניות, למשל אם הם גילו שאחד התובעים ידע שהולכת להתרחש קטסטרופה, והחליט לא למכור את המניה כדי להרוויח סכום כסף גדול יותר בתביעה. במקרה כזה, נושאי המשרה יכולים לשמש כעדים נגד בעלי המניות בעת שהם תובעים. למותר לציין כי בחברה מונפקת, כל בעל-מניות בין אם מחזיק 1% או 20% ואף יותר – מהווה סוג של בעלים, ולכן צפויים גם מאבקים משפטיים בקרב כל מחזיק מניה, בין אם זה בעלים שהוא חלק מהדירקטוריון ובין אם זה סוחר-במניות – על השליטה בחברה.
לכן, אם אתם בעלי מניות בחברה, בעלים חוקי שלה או אפילו עובדים שם כנושאי משרה, מוטב לעמוד בקשר רציף עם עו"ד דיני חברות.
 
דירוג עורכי דין מובילים - הכירו את האתר שידרג עבורכם את משרדי עורכי הדין המובילים בארץ. היכנסו והתחילו לחפש.